Cushingův syndrom

Cushingův syndrom (CS) neboli hyperadrenokorticismus patří mezi endokrinologická onemocnění postihující hlavně psy, popř. poníky. 

Onemocnění je způsobené buď nádorem hypofýzy (sekundární nebo PDH – nadprodukce hormonu ACTH) nebo nádorem kůry nadledvin (primární nebo ADH – tumor produkující kortizol), přičemž příznaky odpovídají zvýšené hladině glukokortikoidů (zejména kortizolu) v krvi.

Kortizol mobilizuje energetické rezervy, modifikuje reakci těla na zánět, stimuluje játra ke zvýšení hladiny glukózy v krvi a pomáhá regulovat množství vody v těle.

Nejčastějšími klinickými příznaky je nadměrné pití, nadměrné močení, extrémní žravost, povislé břicho, dermatologické problémy (ztenčení kůže, vypadávání srsti), letargie, dýchavičnost a další. 

Vyskytuje se přibližně u 1-2% psů. Postihuje obvykle starší psy a častěji malá plemena (pudly, jezevčíky, bostonské teriéry a bígly).

Velmi důležitým bodem je, že po stanovení diagnózy musí veterinář průběžně dostávat údaje o stavu psa, který se léčí. 

Čím více informací bude mít veterinář od majitele k dispozici, tím lépe – ať už se to týká močení, příznaků letargie apod.

Jak tomu napomoci se dozvíte z materiálů uvedených v této sekci.