SkinMed®


Řada přípravků SkinMed® je hojně používána ve veterinární praxi k dezinfekci a léčbě zvířat.

 • Šampony SkinMed® pro zvířata: šampony pro domácí zvířata, které obsahují chlorhexidin. Tyto produkty se často používají k léčbě kožních problémů u zvířat, jako jsou infekce kůže nebo dermatitida.
 • Přípravky SkinMed®pro použití v dutině ústní: Podobně jako u lidí se SkinMed® vyrábějí přípravky, které pomáhají k hojení po zákrocích dutině ústní. Tyto produkty mohou být také použity k péči o zuby a dásně u psů a koček.
 • Ošetření ran a chirurgická dezinfekce SkinMed®: Veterináři mohou používat SkinMed® přípravky k dezinfekci ran při chirurgických zákrocích nebo při ošetřování poranění u zvířat.
 • Ušní roztoky SkinMed®: Pro léčbu ušních infekcí u zvířat mohou být předepsány ušní kapky nebo roztoky obsahující chlorhexidin.
 • Oční roztoky SkinMed®: Pro ošetření očních infekcí nebo zánětů u zvířat mohou veterináři předepisovat oční kapky nebo roztoky s chlorhexidinem.

Je důležité, aby tyto přípravky byly používány podle pokynů veterináře, a dodržovaly se doporučené dávky a postupy. Použití chlorhexidinu u zvířat by mělo být v souladu s lékařským doporučením, protože různá zvířata a stavy vyžadují specifickou péči.

Řada přípravků SkinMed®

A. Superoxidované roztoky a gely

Jsou vyrobeny pomocí patentované technologie ECA (Electro Chemical Activation) a působí na bázi kontrolovaných reaktivních kyslíkových radikálů. Všechny produkty této řady mají baktericidní, fungicidní, sporocidní a virus- inaktivační účinky. Zároveň byl potvrzen jejich baktericidní účinek na MRSA (methicilin rezistentní Staphylococcus aureus).

Superoxidované roztoky a gely jsou určeny k ošetření a regeneraci kůže, sliznic, kožních i slizničních ran. Lze je využít pro metodu vlhkého hojení ran. Roztoky i gely jsou velmi komfortní pro použití. Před aplikací je není třeba ředit, po aplikaci se neoplachují, jsou bezbarvé. Jejich použití je bezbolestné, neštípe a nedráždí. Léčba těmito přípravky může být dlouhodobá, a to bez vzniku rezistence. Tyto roztoky i gely jsou kompatibilní s většinou veterinárních přípravků, léků a zdravotních pomůcek. Je možné je používat pro všechny cílové druhy zvířat, vyjma ryb a obojživelníků. 

Aktuálně v nabídce: 

 • SkinMed® Super roztok
 • SkinMed® Super HydroGel
 • SkinMed® Hydrogel HY
 • SkinMed® Aural HydroGel
 • SkinMed® StomaGel HY
 • SkinMed® Ophtal

B. Produkty s chlorhexidinem

Chlorhexidin je chemické antiseptikum. Jeho účinek na bakterie, kvasinky, viry a popř. i plísně závisí na jeho koncentraci. V nižších koncentracích (okolo 5 mg/g = 0,5% koncentrace) je účinek chlorhexidinu baktericidní na většinu grampozitivních i gramnegativních bakterií. Ve vyšších koncentracích (obvykle od 20 mg/g = 2% koncentrace) zahubí také kvasinky, některé obalené viry a plísně. Mechanismus účinku je založen na rozrušení buněčné membrány, nikoli na inaktivaci ATPázy, jak se dříve myslelo. Při použití přípravků s vyšší koncentrací chlorhexidinu je třeba dbát na to, aby se nedostaly do kontaktu s očima (mohlo by dojít ke vzniku rohovkového vředu) a s vnitřním uchem (hrozí ztráta sluchu). Nicméně v nízkých koncentracích je součástí některých roztoků pro kontaktní čočky. U zvířat se nejčastěji používá k povrchové dezinfekci ran a/nebo jako antiseptický šampon, popř. jako součást ušních kapek. Jeho baktericidní účinek je vyšší v porovnání s použitím přípravků s povidon-jodem nebo s roztokem soli a má zbytkový účinek až 6 hodin.

Medicinální šampony s chlorhexidinem používáme v rámci jak prevence, tak léčby a to i k samostatné lokální nebo kombinované terapii (s antibiotiky, antimykotiky, kortikoidy… ). Jeho primárním efektem je, že výrazně snižuje množství bakterií i kvasinek kolonizujících kůži. Sekundárním efektem je, že odstraňuje nečistoty, odumřelou tkáň, zaschlý hnis a krev, které

jsou jinak živnou půdou pro bakterie a kvasinky. Pro ošetřené zvíře je velkým bonusem snížení svědivosti kůže. Majitel ocení odstranění zápachu a snadné rozčesávání srsti. Medicinální šampony s obsahem chlorhexidinu kůži také hydratují a pomáhají tak obnovovat přirozené prostředí kůže. Velmi důležitá je také možnost dlouhodobého použití těchto šamponů.

Aktuálně v nabídce: 

 • SkinMed® Chlorhexidin Shampoo 0,5%
 • SkinMed® Chlorhexidin Shampoo 4%
 • SkinMed® Chlorhexidin Spray, 
 • SkinMed® Chlorhex Gel 2%

C. Čistící roztok do uší

Hlavní funkcí čistících ušních roztoků je prevence vzniku zánětu kůže zevního zvukovodu (otitis externa), kdy nejčastějšími původci zánětů jsou bakterie, kvasinky a plísně. Složení těchto roztoků musí tedy obsahovat látky, které jsou schopny původce zánětu usmrtit a odstranit. Mezi takové patří např. Isopropylalcohol (silná antiseptická látka) a Triton X-100 (lyzuje bakteriální stěnu). Zároveň by tyto roztoky neměly příliš vysoušet.

Aktuálně v nabídce: 

 • SkinMed® Otic
SkinMed - dezinfekce a čistící roztoky pro psy a kočky