Speciální diety & krmiva:

Při řešení většiny zdravotních problémů (a nemusí se jednat jen o obezitu …) vašeho domácího mazlíčka je určitě vhodné uvažovat o speciálních dietách určených k vyřešení jeho zdravotního problému (např. tedy dieta určená k hubnutí a udržení jeho váhy psa nebo kočky). Většina výrobců nabízí ve své řadě nějakou „hubnoucí“ dietu, ale je velmi důležité vybrat si nějakého renomovaného výrobce, který má se speciálními dietami pro psy a kočky již nějakou zkušenost.

Zde jsou některé důvody, proč se rozhodnout pro speciální dietu u svého mazlíčka:

veterinární dieta
 • Zdravotní problémy: Speciální dieta může být předepsána pro zvládání nebo prevenci různých zdravotních problémů, jako jsou onemocnění ledvin, onemocnění trávicího systému, alergie na potraviny, cukrovka, artritida nebo problémy s kůží a srstí.
 • Kontrola hmotnosti: Existují diety navržené pro kontrolu hmotnosti zvířat, buď pro hubnutí nebo udržení optimální hmotnosti. To může být důležité zejména v případech obezity nebo nadváhy. Dejte pozor, aby tyto diety nenabízely „jen“ nízkou energetickou hodnotu a více vlákniny, to je moc málo. Ideální „hubnoucí“ dieta musí zároveň nabídnout vysoce kvalitní bílkoviny, obsah L-karnitinu (spalovač tuků) a zvýšený obsah omega-mastných kyselin (ideální ve formě rybího oleje).
 • Podpora růstu a vývoje: Speciální diety jsou často formulovány tak, aby poskytovaly specifické živiny potřebné pro růst a vývoj štěňat nebo mladých zvířat. Je to velmi důležité pro kosterní růst i pro rozvoj mozku a zraku.
 • Odbourávání alergenů: Diety pro zvířata s potravinovými alergiemi, nebo intolerancí musí obsahovat specifické složky, které minimalizují rizikové alergické reakce. Dnes se většinou jedná o hydrolyzované bílkoviny, které nejsou pro tělo zátěží.
 • Prevence tvorby močových kamenů: Dnes existuje široká nabídka speciálních diet, které zamezují vzniku různých druhů močového písku & kamenů anebo se rovnou podílejí na jejich rozpouštění a zároveň odporují zdravý močový systém.
 • Řešení chronických onemocnění: U většiny chronických onemocnění, jako jsou onemocnění srdce, ledvin a jater, je speciální dieta nezbytná pro řešení této nemoci, zvyšuje kvalitu života, zlepšuje prognózu a prodlužuje život pacienta.

Volbu konkrétní speciální diety je vždy nutné konzultovat s veterinářem, aby bylo zajištěno, že bude plně odpovídat potřebám a zdravotnímu stavu vašeho zvířete. Veterinář nebo nutriční sestra jsou díky kontinuálnímu vzdělávání ti nejinformovanější k tomu, aby s Vámi speciální výživu vyřešili.

Mezi osvědčeného výrobce kvalitních veterinárních diet a krmiv pro psy a kočky patří například anglická společnost Dechra Veterinary Products se svou značkou SPECIFIC™ – Veterinární krmiva a diety (na trhu jsou od roku 1988).

Nejen diety SPECIFIC™, ale také klasická krmiva této značky jsou navržena s ohledem na individuální potřeby psů a koček, a protože nadváha / obezita patří mezi velmi rozšířené zdravotní problémy, působí jak preventivně (krmiva), tak léčebně (diety). Najdeme zde také krmiva i diety, které nám pomůžou vyřešit krmení pacienta který nadměrně hubne nebo odmítá stravu úplně.

Jak mohou diety (krmiva) SPECIFIC™ pomoci při hubnutí:

 • Snížená kalorická hodnota: Tyto diety (krmiva) obsahují snížený obsah kalorií, což může pomoci vytvořit energetický deficit a podporovat snížení hmotnosti.
 • Vysoký obsah vlákniny: Vláknina může poskytnout sytost, aniž by dodala mnoho kalorií.
 • Specifické nutriční složky: Obsahují specifické složky, jako jsou tuky, bílkoviny a uhlohydráty, které jsou optimalizovány pro podporu ztrát hmotnosti a udržení svalové hmoty.
 • Přidání kloubní výživy: Diety (krmiva) obsahují také látky pro podporu zdraví kloubů, což je užitečné u zvířat s nadváhou, která pociťují zvýšený tlak na klouby.

Jak mohou diety (krmiva) SPECIFIC™ pomoci při nadměrném hubnutí:

 • Vysoký obsah kalorií a bílkovin: Jak diety, tak i některá krmiva SPECIFIC™ jsou sestaveny tak, že obsahují vyvážený poměr kalorií a bílkovin. Díky vyššímu obsahu bílkovin pomáhají udržet svalovou hmotu během procesu hubnutí, což je důležité pro celkové zdraví zvířete.
 • Zvýšený obsah tuku: Většina speciálních diet, které mají napomoci zvýšit tělesnou hmotnost zvířete nebo jej mají pomoct „rozkrmit“, musí obsahovat zvýšený podíl tuků.
 • Vysoká stravitelnost: Je velmi důležitá, protože nemocná, oslabená a hubená zvířata jsou schopna přijmout jen omezené množství stravy za den. Čím lépe je stravitelná, tím více energie a dalších potřebných látek zvíře získá a využije.
 • Nutriční doplňky: Většina diet i krmiv řady SPECIFIC™ obsahuje speciální nutriční doplňky, jako jsou omega-3 mastné kyseliny, které jednoznačně přispívají k celkovému zdraví zvířete.
hubnutí psa
hubnutí kočky
hubnutí psa