Hubnutí – těžká volba nebo nutnost?

hubnutí u zvířat

Hubnutí domácích mazlíčků může být stejně jako u lidí rozděleno do dvou skupin, a to na cílené hubnutí, které vyžaduje například zdravotní stav zvířete, nebo na hubnutí nežádoucí až patologické. Pojďme si blíže rozebrat skupinu cíleného hubnutí, kde je důvodem především obezita zvířete.

Obezita u zvířat je rozšířený a závažný problém, který má negativní dopady na zdraví a celkovou kvalitu života zvířat. Obezita u psů a koček může být způsobena různými faktory, a nejčastější příčiny zahrnují:

  • Nadbytek kalorií: Snad nejčastější příčinou obezity je nadměrný příjem kalorií ve srovnání s energetickým výdejem. To může být důsledek nadměrného krmení, podávání pamlsků nebo nedostatečné fyzické aktivity.
  • Nedostatek pohybu: Nedostatek fyzické aktivity vede k nízkému energetickému výdeji a přispívá k hromadění tuku. Nedostatek pohybu může být způsoben různými faktory, např. právě nadváhou / obezitou a zvíře se tak dostává do „začarovaného kruhu“.
  • Genetika: Některá plemena mají genetickou predispozici k nadváze a obezitě. A právě u nich je důležité kontrolovat příjem a skladbu potravy a nezanedbávat pohyb, aby se minimalizovalo riziko obezity.
  • Stárnutí: S věkem obvykle metabolismus zvířat zpomaluje, a pokud mají majitelé tendenci udržovat stejný příjem potravy, vede to k přebytku kalorií.
  • Výživa a stravovací návyky: Někdy může být obezita důsledkem nevyvážené stravy nebo špatných stravovacích návyků, například častého podávání pamlsků a lidských potravin.

Obezita může mít závažné důsledky u všech psů a koček, kdy může zahrnovat celou škálu problémů, a to včetně rizika onemocnění srdce, cukrovky a vzniku artritidy. Prevence obezity zahrnuje správnou výživu, dostatek pohybu a pravidelné veterinární kontroly.

Druhou skupinou je nadměrné hubnutí a stav podvýživy. Příčiny nadměrného hubnutí u zvířat mohou být různorodé a mohou zahrnovat:

  • Zdravotní problémy: Některé zdravotní problémy mohou vést k nadměrnému hubnutí zvířat. Patří mezi ně infekce, onemocnění trávicího systému, onemocnění štítné žlázy, cukrovka, paraziti a další zdravotní problémy.
  • Nedostatečný příjem kalorií: Nedostatečný příjem potravy nebo nevyvážená strava vedou k nedostatečnému příjmu kalorií, což znamená úbytek hmotnosti.
  • Metabolické problémy: Některá zvířata mohou mít metabolické poruchy, které ovlivňují schopnost těla efektivně využívat živiny z potravy.
  • Stres nebo úzkost: Stres nebo úzkost také ovlivňují chuť k jídlu a příjem potravy u zvířat. V extrémních případech může stres způsobit i úbytek hmotnosti.
  • Zubní problémy: Špatný stav zubů a dutiny ústní je velký problém, který ovlivňuje příjem potravy. Pokud má zvíře bolesti nebo obtíže se žvýkáním, kvůli problémům se zuby, vede to obvykle poklesu příjmu potravy a následně k úbytku hmotnosti.

Pokud některé výše popsané změny sledujte, neváhejte a zkonzultujte stav vašeho mazlíčka s veterinářem. Je třeba si uvědomit, že čím dříve na konzultaci dojdete, tím rychleji problém můžete vyřešit.

Praktický pomocník pro vás může být také zápisník hubnutí kočky, kde si můžete pravidelně zaznamenávat změny v hmotnosti. Najdete ho níže na této stránce a nebo v rubrice „Ke stažení“.