Kardiologie

Srdeční onemocnění u psů

Srdeční systém u zvířat je složen z různých struktur a tkání, které zajišťují cirkulaci krve po celém těle. Hlavními částmi srdce jsou čtyři komory: dvě síně (atrium) a dvě komory (ventrikly). Funkce srdce zahrnuje čerpání okysličené krve do těla a neokysličené krve do plic. Stejně jako u lidí, jsou i u zvířat kardiovaskulární onemocnění významným zdravotním problémem.

Srdeční selhání se u psů za normálních okolností rozvíjí pomalu. Zpočátku může být asymptomatické, ale postupně dochází k objevování příznaků jako je únava a letargie, kašel, otoky břicha a končetin, nebo zrychlené dýchání. Srdeční selhání je vážný stav, kdy srdce není schopno efektivně pumpovat krev do těla. Tento stav vede k nedostatečnému zásobení tkání kyslíkem a živinami, což má vážné důsledky na celkový zdravotní stav psa.

Získanou srdeční chorobou trpí přibližně 10 % všech psů. Srdeční onemocnění je po rakovině pravděpodobně druhou nejčastější příčinou úmrtí psa.

Normální srdce
Srdce se zvětšenými komorami

Nejčastější onemocnění srdce u psů

Degenerativní onemocnění mitrální chlopně (DMVD)

Degenerativní onemocnění mitrální chlopně patří mezi nejčastější srdeční onemocnění u malých plemen psů jako např. Cavalier King Charles španěl, nebo trpasličí pudl. Tento stav vede k selhání chlopně, což způsobuje zpětný tok krve (regurgitace) do levé síně. Klinické projevy zahrnují kašel, dušnost a únavu.

Dilatační kardiomyopatie (DCM)

Dilatační kardiomyopatie se vyskytuje především u velkých plemen psů, jako jsou němečtí ovčáci a dobrmani. Charakterizuje ji zvětšení srdce a snížená schopnost čerpat krev. Symptomy zahrnují slabost, kolaps a abnormální srdeční rytmus.

Hypertrofická kardiomyopatie (HCM)

Hypertrofická kardiomyopatie je nejčastějším srdečním onemocněním u koček. Tento stav je charakterizován ztluštěním stěny levé komory, což omezuje objem krve, kterou může srdce pumpovat. Klinické projevy zahrnují dechové potíže, parézu zadních končetin a srdeční selhání.

Příznaky srdečního onemocnění u psů

  • Únava a snížená výdrž při aktivitách
  • Kašel, často horší v noci nebo po fyzické námaze
  • Zrychlené nebo nepravidelné dýchání
  • Otoky břicha (kvůli zadržování tekutin)
  • Snížená chuť k jídlu a ztráta hmotnosti

Diagnostika

1. Klinické vyšetření

Základem diagnostiky je důkladné klinické vyšetření, které zahrnuje poslech srdce a plic, měření tepové frekvence a krevního tlaku.

2. Elektrokardiografie (EKG)

EKG je neinvazivní metoda, která zaznamenává elektrickou aktivitu srdce. Pomáhá odhalit arytmie, které jsou běžné u mnoha srdečních onemocnění.

3. Echokardiografie

Echokardiografie využívá ultrazvuk k vizualizaci struktury a funkce srdce. Tato metoda je klíčová pro diagnostiku kardiomyopatií a chlopenních vad.

4. Rentgenografie hrudníku

Rentgen hrudníku poskytuje informace o velikosti a tvaru srdce, přítomnosti plicního edému nebo jiných plicních patologií, které doprovází srdeční onemocnění.

CardioCare pasta pro psy

Léčba

Farmakoterapie

Léčba srdečních onemocnění zahrnuje podávání léků, jako jsou diuretika, ACE inhibitory, beta-blokátory, nově jsou doporučována kardiotonika (pimobendan), která mají i částečný preventivní efekt (u DCM u dobrmanů) a antiarytmika. Tyto léky pomáhají kontrolovat symptomy a zlepšují kvalitu života.

Dieta

Veterinář zvolí vhodnou dietu pro vašeho psa pro podporu srdeční funkce a snížení zátěže srdce. Strava by měla být přizpůsobena individuálním potřebám psa, aby byla zajištěna správná rovnováha živin, včetně snížení příjmu sodíku a zvýšení obsahu omega-3 mastných kyselin.

Péče a prevence

Srdečním onemocněním nelze předejít, ale pravidelné veterinární prohlídky pomohou včas odhalit problémy, zpomalit progresi onemocnění a díky tomu zlepšit kvalitu života psa. U plemen psů s predispozicí k srdečnímu onemocnění je důležité všímat si příznaků a konzultovat zdravotní stav pravidelně s vaším veterinářem. Správnou srdeční funkci můžete podpořit také vhodným doplňkem stravy. Pro majitele psů je také důležité být informován o projevech srdečních problémů a vědět, jak reagovat v případě zhoršení stavu. Včasná reakce na změny ve zdravotním stavu psa je hlavním úspěchem léčby.