#1 – Výživa zvířat aneb vaše zvíře nemusí mít pekáčovou velikost

Dnešním dílem podcastu Herriot do ucha vás provází veterináři MVDr.  Radka Vaňousová a MVDr. Ondřej Cita, kteří se specializují na péči o malá zvířata. Budeme si povídat o hubnutí, obezitě zvířat a vhodné výživě, která jim zaručí zdravý a kvalitní život.

Ondřej je vedoucí lékařem kliniky CityVet v Děčíně s všeobecnou praxí specializovanou na ortopedii a onkologií, zatímco Radka působí na klinice Veterina Iris v Táboře a zaměřuje se se na praxi malých zvířat (psi, kočky, drobní savci). Pracuje také jako wellfairista. 

Oba sdílí bohaté zkušenosti s chovem různých zvířat, což jim pomáhá v jejich praxi. 

V lednu si lidé často dávají předsevzetí, například zhubnout. Do tohoto předsevzetí mohou zahrnout i svá zvířata. Podle světových údajů až 63 % domácích koček a 60 % psů trpí nadváhou či obezitou. Tento problém může vést k řadě zdravotních komplikací, jako jsou kloubní a srdeční onemocnění, metabolické problémy jako například cukrovka či kožní problémy.

Veterináři často slýchají od majitelů výmluvy jako „je to jen srst“ nebo „jen začal nabírat na zimu“. Základem úspěchu v boji s nadváhou je dietoterapie a zvýšená fyzická aktivita. K dosažení optimální kondice je důležitá spolupráce s veterinářem, který může poskytnout správné rady a nastavit správnou dietu.

Důležité je také monitorování příjmu potravy a zapojení veškeré domácnosti do procesu hubnutí. Například u koček by krmící misky měly být rozloženy po celém bytě, aby kočka byla aktivní, a v případě psů je dobré je pravidelně venčit a věnovat se jejich pohybové aktivitě.

Veterináři mají k dispozici různé metody a doplňky, , které mohou podpořit metabolismus a pomoci s hubnutím. Osvěta a konzultace týkající se nadváhy jsou důležité. Majitelé často ve snaze dopřát svému mazlíčkovi to nejlepší nerozpoznají začínající nadváhu a nevědomky přispívají k možným zdravotním komplikacím. Je důležité toto téma otevřít a nabídnout pomoc.

Na závěr mají Radka a Ondřej jedno důležité doporučení pro majitele psů a koček. Poslechněte si jaké…. 

Odebírejte podcast Herriot do ucha na Spotify zde.

Kde všude najdete Herriota do ucha