Potravní intolerance u psů a koček je reakce na určité složky potravy, které jejich těla nedokážou snést nebo strávit. Potravní intolerance mohou být způsobeny různými látkami, včetně bílkovin, sacharidů nebo tuků obsažených v potravě a vznikají v důsledku neschopnosti těla trávit nebo zpracovávat některé tyto složky potravy. To může být způsobeno různými faktory, včetně genetických predispozic, nedostatku specifických enzymů potřebných k trávení určitých látek nebo stravou nevhodnou pro daný živočišný druh nebo i konkrétního jedince.
Orgány v těle, které jsou nejčastěji spojeny s potravními intolerancemi, jsou trávicí orgány, jako je žaludek, střeva a zejména slinivka břišní. Tyto orgány jsou odpovědné za trávení a absorpci živin z potravy. Když jsou narušeny nebo nedokáží správně fungovat, mohou se objevit potravní intolerance. Například nedostatek určitého enzymu potřebného k trávení mléčného cukru laktózy (laktázy) vede k laktózové intoleranci. Tento nedostatek může být geneticky podmíněný nebo se může vyvinout v důsledku poškození střevní sliznice. Pokud se do trávicích problémů zapojuje imunitní systém, mluvíme spíše o potravní alergii. V takových případech imunitní systém reaguje na určité látky v potravě jako na cizí a nebezpečné. Nicméně projevy potravní intolerance a případné potravní alergie jsou velmi podobné a k jejich rozlišení jsou potřeba speciální vyšetření (vyšetření krve na protilátky apod.).
Mezi nejčastější příčiny potravní intolerance patří:
- Obiloviny: zejména obsahující lepek, jako je pšenice, žito nebo kukuřice
- Bílkoviny: potravní intoleranci může vyvolat např. hovězí nebo kuřecí bílkovina
- Sacharidy: problémem může být i příliš mnoho sacharidů, zejména rafinovaných cukrů
- Laktóza: nedostatek enzymu laktázy, který je potřebný k trávení mléčných výrobků
- Umělá barviva a konzervanty: přidávané do komerčních krmiv
Příznaky nebo projevy potravní intolerance
Příznaky potravní intolerance mohou být různorodé a závisí na typu intolerance a individuální reakci konkrétního zvířete. Mezi nejčastější příznaky a projevy potravní intolerance u psů a koček patří:
- Zažívací potíže: jako průjmy, zvracení, nadýmání, bolest břicha nebo nechutenství
- Kožní problémy: svědění, zarudnutí, vyrážky, vypadávání srsti, ekzémy nebo infekce kůže
- Problémy s dýcháním: dušnost nebo kašel
- Chování: zvířata mohou být podrážděná, unavená, nepokojná nebo nespokojená
- Váhový úbytek: tělo nedostává potřebné živiny z potravy
Tyto příznaky mohou být způsobeny i jinými zdravotními problémy, a proto je vhodné nechat zvíře vyšetřit veterinářem, který stanoví diagnózu a doporučí vhodnou léčbu nebo změnu stravy.
Diagnostika
Diagnostika potravní intolerance u psů a koček je poměrně složitá a vyžaduje spolupráci s veterinárním lékařem.
Diagnostiku provádíme v několika krocích:
- Anamnéza: Veterinář začne sbíráním informací o krmení mazlíčka, příznacích, které pozorujete, a jak dlouho trvají. Je zde nezbytná spolupráce s majitelem a je vhodné si vést záznamy o zdravotním stavu zvířete (existují i předem připravené Zápisníky, které lze využít).
- Eliminační dieta: Během tohoto procesu se mazlíček krmí pouze určitými základními složkami potravy a postupně se přidávají další složky, aby bylo možné identifikovat, na kterou z nich zvíře reaguje.
- Provokační testy: Často se provádí také provokační test, kdy se do stravy postupně přidávají různé potravinové složky, aby se zjistilo, na kterou z nich váš mazlíček reaguje.
- Krevní testy: Existují krevní testy, které měří hladiny protilátek proti určitým potravinovým složkám. Tyto testy však nemusí být vždy přesné a mohou dávat falešně pozitivní nebo falešně negativní výsledky.
- Vyšetření stolice: Vyšetření stolice pomáhá identifikovat přítomnost zánětu, parazitů nebo jiných střevních problémů spojených s potravní intolerancí.
- Endoskopie: V některých případech může být provedena endoskopie, což je procedura, při které je do trávicího traktu zaveden tenký flexibilní endoskop, aby se vizuálně prozkoumaly vnitřní části žaludku a střev.
- Biopsie: Pokud jsou zjištěny podezřelé abnormality, jako je například zánět střev, může být provedena biopsie tkání pro podrobnější analýzu.
Léčba
Léčba se obvykle zaměřuje na identifikaci potravin, které vyvolávají problémy a jejich eliminaci ze stravy. Pokud je potvrzena potravní intolerance, veterinář většinou doporučí přechod na hypoalergenní krmivo nebo dietu.
Velkou výhodou je, že dnes jsou již v nabídce hypoalergenní diety navržené speciálně pro psy a kočky s potravními intolerancemi. Tyto diety obsahují hydrolyzované bílkoviny, které jsou lépe stravitelné. Proces hydrolýzy rozkládá komplexní strukturu bílkovin na kratší peptidy, nebo aminokyseliny, tím se stávají pro organismus lépe vstřebatelné.
Veterinář může také doporučit doplňky stravy, jako jsou prebiotika & probiotika nebo enzymy, které pomáhají zlepšit trávení a podporují zdravou střevní mikroflóru. Dále může také předepsat antihistaminika, nebo léky proti průjmům.
Léčba potravní intolerance je individuální záležitost a vyžaduje trpělivost, komunikaci a spolupráci s veterinářem. Identifikace vhodné stravy a správně nastavený management krmení pomůže zlepšit kvalitu života vašeho psa nebo kočky.
Dá se vůbec vyléčit?
Potravní intolerance u psů a koček nelze vyléčit v pravém slova smyslu, ale může být efektivně řízena pomocí správné diagnostiky a vhodné léčby. Cílem léčby je minimalizovat nebo eliminovat zdravotní problémy a zajistit, aby zvíře mělo kvalitní život.
U některých zvířat je situace dočasná a potravní intolerance se časem zlepší anebo úplně odezní, zvláště pokud jsou vhodným způsobem řízeny. Nicméně u některých jedinců potravní intolerance přetrvává po celý jejich život.
Existuje prevence proti vzniku potravní intolerance?
Prevence potravní intolerance je složitá, protože může být způsobena různými faktory, včetně genetických predispozic a individuálních reakcí na potraviny. I když se jí nedá předejít, dodržováním níže uvedených kroků minimalizujeme riziko vzniku tohoto zdravotního problému:
- Zajištění kvalitní stravy obsahující bílkoviny se správným obsahem aminokyselin (není důležité vysoké množství bílkovin, ale jejich kvalita. Vysoký obsah nekvalitních bílkovin naopak velmi zatěžuje ledviny a játra, které je musí z těla vyloučit.), s obsahem složitých sacharidů (dobrým zdrojem je například rýže a tapioka) a s vysokým obsahem zdraví prospěšných složek jakou jsou např. omega 3 a 6 nenasycené mastné kyseliny, psyllium, zeolit, vitamíny a minerály (ideálně v chelátových vazbách).
- Při zavádění nových krmiv postupujte postupně a pozorujte, jak reaguje. Díky tomu včas identifikujete možné potravní intolerance.
- Volte kvalitní a vyvážená krmiva s minimem umělých přísad a konzervantů.
- Pravidelně navštěvujte veterináře.
- Sledujte reakce vašeho mazlíčka na krmení, změny v chování, trávení nebo kožní problémy.