Hypotyreóza psů

Hypotyreóza je jedno z nejčastějších endokrinních onemocnění u psů, které je způsobené nedostatečnou funkcí štítné žlázy. Dochází ke snížené koncentraci hormonů tyroxinu T4 a trijodtyroninu T3. Tyto hormony jsou klíčové pro regulaci metabolismu v těle.

U psů je nejčastější příčinou hypotyreózy autoimunitní onemocnění nazývané lymfocytární thyroiditida, dále to může být např. idiopatická atrofie štítné žlázy, nebo postižení hypofýzy nádorem.

Hypotyreóza postihuje nejčastěji psy ve věku 4 – 10 let. Vzácně se ale může projevit porucha štítné žlázy také u štěňat. Příčinou může být vrozená i vývojová vada jak hypofýzy, tak štítné žlázy.

Existuje také genetická predispozice k lymfocytární thyroiditidě. Tato genetická predispozice byla identifikována u několika plemen, zejména u velkých plemen, jako jsou např. labrador, německá doga, dobrman, rhodéský ridgeback nebo zlatý retrívr a další.

Větší výskyt je u kastrátů obou pohlaví.

hypotyreóza u psů

Příznaky hypotyreózy, které můžete u svého psa pozorovat:

  • Zvýšení tělesné hmotnosti je velmi častým příznakem
  • Změny v chování jako lhostejnost, únava a slabost
  • Snížení tělesné teploty a tepové frekvence
  • Změny na kůži a srsti jako suchá kůže, vypadávání srsti, změny v kvalitě srsti a horší hojivost ran

Tyto příznaky se rozvíjejí měsíce až roky a velmi často jsou zaměňovány za příznaky stárnutí.

Diagnóza:

Diagnóza hypotyreózy u psa se obvykle provádí kombinací anamnézy a klinických příznaků, kdy se vás bude veterinář ptát na příznaky a provede fyzické vyšetření psa. Dále krevních testů zaměřených na hladiny hormonů štítné žlázy a dalších doplňujících testů, které vedou k potvrzení diagnózy nebo k vyloučení jiných možných příčin příznaků. Může být provedena i scintigrafie, nebo biopsie štítné žlázy.

Léčba:

Proces léčby obvykle zahrnuje několik kroků. Po stanovení diagnózy veterinář určí správnou dávku léku, který obsahuje syntetický hormon štítné žlázy, a pomůže tak stabilizovat hladiny hormonů T4 a T3. Tento lék se užívá denně.

Dalším krokem v léčbě je vhodný výběr diety/krmiva jako součást celkového managementu onemocnění pro nutriční podporu léčby psů s hypotyreózou.

Po takto nastavené léčbě následuje pravidelný monitoring pro zjištění efektivity léčby a případnou úpravu dávky léku.

Se správně nastavenou léčbou pozorujeme již za 3 týdny vyšší aktivitu zvířete. Při dodržování pravidelného podávání léku mohou ostatní příznaky vymizet za 1 – 5 měsíců. Až u 90% případů léčené hypotyreózy mají psi plnohodnotný život do vysokého věku. Je ale důležité zdůraznit, že samoléčba nebo diagnóza na základě internetového vyhledávání může být nebezpečná a neefektivní. Pouze veterinář může provést odpovídající testy a stanovit správnou diagnózu. Pokud tedy máte podezření na hypotyreózu u vašeho psa, měli byste se co nejdříve objednat ke svému veterináři.